Projekt – 1. část
8. A ve spolupráci se Spolkem přátel Památníku Karla Čapka a s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše
Koncem roku 2024 jsme byli osloveni nabídkou Mgr. Terezy Petřek Todorové na spolupráci naší školy se Spolkem přátel Památníku Karla Čapka a s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Paní ředitelka Mgr. Alena Mašiková spolupráci posvětila a oslovila třídu 8. A, která se s chutí a opravdovým nadšením do zajímavého projektu zapojila. S realizací, která proběhne od ledna až do dubna 2025, Vás budeme postupně seznamovat. V lednových dnech jsme od pana Ing. Zdeňka Vacka, Ph.D., ředitele Památníku KČ, převzali k instalaci putovní výstavu s názvem Josef Čapek, malíř, básník, spisovatel. 21. ledna 2025 si pro nás paní Todorová společně s paní Kristinou Váňovou, emeritní ředitelkou Památníku KČ, připravily první zajímavé projektové dopoledne. Žákům byl představen Josef Čapek v roli malíře. Malá ochutnávka z příjemného dopoledne, shrnuto paní Todorovou, stručně v bodech:
„1. Promítání filmu Slovensko bratří Čapků (58 minut, pohled na vztah bratří Čapků ke Slovensku, inspirace pro malířské i literární dílo Josefa Čapka), studenti jsou rozděleni do čtyř skupin a během filmu analyzují jeho obsah podle kategorií – co je podle mě důležité, zajímavé, prostředí, postavy.
2. Projekce fotografií, obrazů a scénických návrhů J. Čapka, rozšíření informací zprostředkovaných filmem, zodpovídání otázek položených studenty již v úvodní hodině k projektu.
3. Nejskromnější umění – způsob a technika práce Josefa Čapka, jeho umělecké vnímání světa a umění i jeho podstaty vůbec – maluji, co vnímám očima a srdcem. Blízká hranice mezi fotografií a obrazem. Práce s rámečky – „Učíme se vidět obrazy v reálném světě“.
4. Praktická část analýzy filmu – získané informace uvádíme do praxe a zkoušíme si práci Josefa Čapka – vytváření kulis, kostýmů/dekorací, scénáře a plakátu/traileru k filmu. Ukázka toho, jaký je rozpor v Čapkově umění – to mě neuživí – a v práci pro peníze. Tlak termínů, nutnost poznat dílo, pro které tvořím ilustrace a další.“
Děkujeme všem v projektu zúčastněným za úžasné nasazení a vzájemnou interakci vedoucí k netradičnímu uchopení a pochopení daného tématu zábavnou formou. 8. A se plnění svých úkolů zhostila se ctí i pozitivní energií. Prohlédněte si fotografie v galerii. Další práce v rámci tohoto projektu pokračují též v hodinách literatury a paní učitelka Mgr. Monika Žemličková vede se žáky výtvarné tvoření – Josef očima 8. A. V únoru nás čeká již druhé projektové dopoledne v režii Spolku přátel Památníku Karla Čapka a Památníku Karla Čapka včetně velmi zajímavého setkání. Nechte se překvapit :-).
Mgr. Petra Petrášková
učitelka ČJL